Dlaczego nie możemy uporać się z pandemią? Kolos na glinianych nogach
Pandemia jeszcze bardziej uwydatniła braki w polskim systemie ochrony zdrowia. Dlaczego nie możemy sobie z nią poradzić? Co możemy zrobić? Na szczęście pojawiła się iskierka nadziei...
pandemia, covid19, koronawirus w Polsce, sars-cov-2,
253
post-template-default,single,single-post,postid-253,single-format-standard,bridge-core-2.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-24.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,elementor-default,elementor-kit-209,elementor-page elementor-page-253
dlaczego nie możemy uporać się z pandemią

Kolos na glinianych nogach – dlaczego nie możemy uporać się z pandemią?

Wirus SARS-CoV-2 zdominował 2020 rok. Wydawało się, że wynalezienie antybiotyków, szczepionek i środków antyseptycznych skutecznie uchroni nas przed koszmarem, jakim jest pandemia. Choroby zakaźne są wyjątkowo nieprzewidywalne i wymagają szybkiego reagowania. Dodatkowo walka z pandemią oznacza balansowanie na granicy wydolności ochrony zdrowia oraz kondycji polskiej gospodarki zagrożonej lockdownem. 

Pandemia - dobrze działająca ochrona zdrowia gwarantem sukcesu?

W trakcie pandemii kluczowe jest odpowiednie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa oraz leczenie ciężko chorych. Wirus SARS-CoV-2 cechuje się wysoką zakaźnością, długim okresem utajenia i gwałtownym przebiegiem. Mimo niskiej w porównaniu do innych chorób zakaźnych umieralności, może skutkować szybkim zablokowaniem działalności podmiotów leczniczych.

Podstawowym problem wielu krajów rozwijających się jest niedofinansowana ochrona zdrowia. Wciąż brak jest idealnego systemu finansowania, który zapewniałby powszechny dostęp do opieki przy minimalnym, możliwym do udźwignięcia przez państwo nakładzie finansowym. W Polsce wydatki na ochronę zdrowia nie przekraczają 5% PKB. Według standardów WHO poziom 6,4% jest wartością minimalną zapewniającą odpowiednią opiekę obywatelom.

Przez wielu pracowników system ten określany jest jako “kolos na glinianych nogach”. Jeszcze przed pandemią był niewydolny zwłaszcza na poziomie SOR, POZ czy poradni specjalistycznych. A teraz? W kontekście kolejnej fali zakażeń, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki wszystkim pacjentom.

Możemy się spodziewać, że pandemia pozbawi życia nie tylko pacjentom chorym na COVID-19. Czy państwa wzorowe pod względem systemu ochrony zdrowia w ostatecznym rozrachunku poradzą sobie lepiej z pandemią? Trudno jest to ocenić, jednak można wysunąć wniosek, że jest to zależne od kondycji finansowej państwa i dyscypliny obywateli.

Koronawirus dlaczego nie możemy uporać się z pandemią

Pandemia nie wybiera - potrzebna jest pomoc na wszystkich poziomach

Nawet najlepszy system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na gwałtowny wzrost liczby chorych. Zasada DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki – ma za zadanie zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, a przez to zabezpieczyć szpitale przed przeciążeniem.

Niestety, przy obecnym trendzie negowania rzeczywistości i szukania teorii spiskowych, zamiast walki w jednym szeregu, mamy podział społeczeństwa oraz narastającą dezinformację.

Brak lidera, spadek wiarygodności władz i szukanie winnego sytuacji wśród pracowników ochrony zdrowia skutkuje pogorszeniem nastrojów społecznych oraz falą fake newsów.

Specyfika pandemii wymaga przygotowania różnych scenariuszy przez rządzących oraz dyscypliny społeczeństwa. W idealnym świecie w obliczu wzrostu liczby zachorowań wszyscy powinniśmy wyczuć powagę sytuacji i dostosować się do zaleceń. Metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa opierają się na zachowaniach pojedynczych jednostek. Zawsze

Wkład w rozwój (i hamowanie) pandemii ma każdy z nas. Od poziomu rządzących po zwykłego obywatela, który zapomniał zabrać ze sobą maseczki do osiedlowego sklepu.

Nadzieja - pandemia otworzyła nowe możliwości

Kryzysy, często gwałtowne i bolesne, przyczyniają się do zmian systemowych, które zaowocują w przyszłości.

Już możemy mówić o gwałtownym rozwoju telemedycyny, zdalnego nauczania czy pracy na odległość, który bez pandemii potrzebowałby jeszcze kilku lat. Strach o swoje zdrowie i bliskich, dotyka każdego z nas i nie omija pracowników ochrony zdrowia.

Niewystarczająca liczba środków ochrony osobistej, braki kadrowe, opieszałość w podejmowaniu decyzji przez rządzących sprawia, że wielu decyduje się na zmianę swojego miejsca pracy lub rozpoczęcie działalności w sektorze prywatnym…

Jeśli szukasz nowego miejsca pracy, sprawdź serwis pracawmedycynie.com,  która łączy oferty w branży medycznej z całej Polski, również te o pracy zdalnej.

No Comments

Post A Comment