Telemedycyna efektywne narzędzie opieki nad pacjentem
Telemedycyna od kilku lat zmienia oblicze usług medycznych na całym świecie. W Polsce nowatorskie rozwiązania systemowe wprowadzane są stopniowo. Pojawienie się nowych zagrożeń zdecydowanie przyspieszyło ten proces. Jak wygląda rzeczywistość teleporad w Polsce? Jaki status prawny posiada telemedycyna? Jaka będzie przyszłość telemedycyny w Polsce? Czytaj już teraz!
telemedycyna, praca w medycynie, ochrona zdrowia, telemedycyna w Polsce, jak działa telemedycyna, teleporady
220
post-template-default,single,single-post,postid-220,single-format-standard,bridge-core-2.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-24.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,elementor-default,elementor-kit-209,elementor-page elementor-page-220
telemedycyna

Telemedycyna jako efektywne narzędzie opieki nad pacjentem

Telemedycyna od kilku lat zmienia oblicze usług medycznych. Stopniowe wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak e-recepta, e-skierowanie pozwoliło na jej rozwój w Polsce. Pojawienie się nowego zagrożenia epidemiologicznego i obawa o zdrowie zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, skutecznie przyspieszyło wprowadzanie nowatorskich rozwiązań.

Telemedycyna – kto na tym najbardziej skorzysta?

Ponad połowa pacjentów, aby umówić się na wizytę, wykonuje telefon do placówki. Jeśli oferuje ona teleporady, już w trakcie tego jednego telefonu pacjent może uzyskać potrzebne informacje. Jeśli jest to niezbędne, zostanie też zaproszony na wizytę. Telemedycyna w formie teleporad szczególnie dobrze sprawdza się w gabinetach, gdzie wiele wizyt opiera się na kontynuacji dotychczasowego leczenia, kontroli stanu zdrowia oraz wystawiania e-recept, e-ZLA i e-skierowań

To rozwiązanie zapewnia przede wszystkim skrócenie kolejek pacjentów, co potwierdzają wyniki badań w innych krajach europejskich. Pacjenci nie muszą tłoczyć się w poczekalniach, by wejść jedynie po kolejną receptę. Przyczynia się to również do oszczędności czasu, jak i pieniędzy. Opracowanie działających systemów telemedycznych niesie wymierne korzyści dla państwa. Dzięki szybszej i efektywnej diagnozie można zredukować koszty, a także skutecznie realizować programy profilaktyczne na odległość. Zapewniają one również łatwy dostęp do opieki medycznej pacjentom niepełnosprawnym oraz umożliwia pokonanie barier geograficznych. Pozwalają także wyrównać dostępność do świadczeń zdrowotnych pacjentów z obszarów wiejskich, które są słabiej skomunikowane. Zwiększają także możliwość stałej opieki tego samego, zaufanego specjalisty.

Czy telemedycyna całkowicie zastąpi tradycyjną podstawową opiekę medyczną? 


Zdecydowanie nie. Jednak pozwala ona na opiekę, która do osobistych wizyt dodaje możliwość kontaktu zdalnego. Jest ona szansą na poprawę dostępności, jakości i bezpieczeństwa opieki medycznej. Należy także pamiętać, że telemedycyna to nie tylko rozmowa telefoniczna, ale także videorozmowa czy monitorowanie parametrów zdrowotnych za pomocą dostępnych urządzeń zdalnych (KTG, USG, EKG). Temat możliwości wykorzystania usług telemedycyny jest szeroki – jak i sama medycyna. 

W niedalekiej przyszłości telemedycyna, a także inne rozwiązania w branży health care będą przedmiotem wielu debat społecznych – to pewne. Pytanie tylko, czy my sami jesteśmy już na nie gotowi? Portal Praca w Medycynie z pewnością się do nich zalicza i jest odpowiedzią na współczesne wyzwania i potrzeby – zarówno pracodawców, jak i kandydatów poszukujących satysfakcjonujących form i miejsc zatrudnienia. 

Telemedycyna – aspekty prawne

Nowelizacja prawa medycznego w 2015 roku zezwoliła na świadczenia zdrowotne udzielane za pomocą systemów teleinformatycznych, co dało to zielone światło telemedycynie w Polsce. Jednak brak odpowiednich szkoleń oraz konkretnych wytycznych wywołuje obawy o bezpieczeństwo udzielania porad na odległość bez możliwości badania pacjenta. Jednocześnie pojawia się potrzeba określenia jasnych zasad identyfikacji pacjenta. Proces ten powinien się odbywać z wykorzystaniem rozwiązań gwarantujących odpowiedni poziom bezpieczeństwa, takich jak e-dowód lub internetowe konto pacjenta. 

Należy jak najszybciej podjąć prace na zmianami prawnymi, które zapewnią spójność systemu prawnego w zakresie udzielania świadczeń telemedycznych. Trzeba to zrobić zarówno dla dobra pacjentów, jak i samych lekarzy, którzy biorą odpowiedzialność za nasze zdrowie. Zachęcające dla podmiotów leczniczych byłoby określenie przejrzystego finansowania tych świadczeń. Racjonalne wydaje się wprowadzenie rozliczenia świadczenia telemedycznego w ramach obecnie istniejących rozporządzeń. Telemedycyna stanowi w wielu sytuacjach formę klasycznego świadczenia – tyle że wykonywaną zdalnie. Takie rozwiązanie nie przynosiłoby żadnych istotnych kosztów dla państwa. 

Wciąż czekamy także na wprowadzenie jednolitego systemu umożliwiającego zapisywanie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Dzięki temu możliwe będzie jej odtworzenie w różnych gabinetach specjalistycznych, co dałoby wgląd w pełną historię choroby pacjenta. Byłoby to ogromne ułatwienie w postawieniu trafnej diagnozy i podjęciu skutecznego leczenia. 

Czy telemedycyna na stałe zagości w polskich gabinetach?

Wszystko wskazuje na to, że postęp technologiczny, chęć doskonalenia sposobu realizacji świadczeń oraz zainteresowanie pacjentów przyczynią się do rozwoju i upowszechnienia teledmedycyny na polskim rynku. Lęk o własne zdrowie w dobie pandemii oraz swoisty przymus korzystania z takich rozwiązań być może zaprocentuje uznaniem w oczach pacjentów i pracowników ochrony zdrowia. Kto wie, może już niedługo będziemy mogli stwierdzić, że telemedycyna stała się codziennością i powszechnym narzędziem opieki medycznej w Polsce.

 
Jeśli szukasz możliwości podjęcia pracy w firmach oferujących usługi z zakresu telemedycyny, sprawdź stronę www.pracawmedycynie.com, gdzie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na rynku usług medycznych. 

1 Comment

Post A Comment